« Back to Resources

ДОСТУП ДО ПРАВОСУДДЯ ТА ПАНДЕМІЯ КОРОНАВІРУСУ COVID-19

Пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 є безпрецедентною глобальною надзвичайною ситуацією. Це не лише криза здоров’я, а й криза прав людини. Співробітники сфери доступу до правосуддя стикаються з серйозними загрозами під час розробки, впровадження та застосування нових заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
Заходи, що підвищують ризик порушень прав людини, можуть підірвати довіру в той момент, коли системі правосуддя є найбільш потрібною для підтримки довіри громадськості.
На щастя чи на біду, система правосуддя та її представники перебувають на «передовій» боротьби із цією пандемією. Якщо ми знайдемо правильні і адекватні відповіді на актуальні виклики, людство зможе ефективніше й справедливіше протистояти пандемії.

Це створить основи для перезавантаження та відновлення. Якщо ми помилимось, без перебільшення можна сказати, люди можуть загинути марно.
У звіті “Справедливість для всіх”, опублікованому минулого року, Спеціальна група з питань правосуддя зазначила, що 1.5 мільярда людей зазнають проблем із доступом до правосуддя, які вони не змогли вирішити. Зараз, як і перед пандемією, маргіналізовані групи населення, яким бракує доступу до послуг правосуддя, стикаються з найвищими ризиками, як і вразливі групи. Пандемія збільшує розрив у доступі до правосуддя, значно загострюючи ті проблеми, яких зазнає велика кількість людей, у той же час зменшуючи здатність суб’єктів системи правосуддя реагувати адекватно на ці виклики.

Ця доповідь окреслює ті найактуальніші виклики, які надзвичайна ситуація для охорони здоров’я ставить перед лідерами системи правосуддя, та пропонує сім напрямів для невідкладних заходів, оскільки поширення інфекції продовжується. Незабаром готується публікація другої доповіді щодо визначення ролі системи правосуддя у подоланні економічної кризі та у сприянні економічному відновленню, а також у побудові згуртованості та надії на кращий світ.

У галузі охорони здоров’я ми спостерігаємо масштабні глобальні зусилля, люди об’єднуються для спільної відповіді на загрозу пандемії. Можна згадати безпрецедентне міжнародне співробітництво, глобальні зусилля із пошуку ліків та вакцини, інтенсивний міжнародний обмін досвідом та навчання серед медичних працівників.
Ця доповідь теж є плодом колективних зусиль. Але це лише початок. Ця доповідь є також закликом до всієї глобальної спільноти сфери доступу до правосуддя об’єднатись, щоб допомогти країнам, які знаходяться під надзвичайним кризовим тиском, щоб цей тиск полегшити.

Ми закликаємо всіх, хто працює для правосуддя – на глобальному, національному чи місцевому рівнях; в уряді, у громадському чи приватному секторі – об’єднатися для вирішення проблем доступу до правосуддя, які створює пандемія, запобігти виникненню несправедливості та використовувати справедливість як платформу для того, щоб люди відігравали якомога повну і змістовну роль у суспільному та економічному житті.

This resource is also available in English, Spanish and French.Resource Tags

Resource Type: Practitioner Resources Issues: Governance, Accountability & Transparency, Health Tool Type: Policy Papers / Briefs Regions: > Global